Osaháváš holčičku? Stát ti řekne: „Ty ty ty, příště už to nedělej.“

Článek vyšel v rámci Seznam Médium a jeho originál je dostupný zde.

Podle portálu justice.cz pachatelé pohlavního zneužití odešli v minulém roce od soudu v 86 % případů jen s podmínkou Podepište petici za přísnější tresty pro pachatele zneužití dětí.

Osaháváš holčičku? Stát ti řekne: „Ty ty ty, příště už to nedělej.“

Zdá se vám to bulvární a přitažené za vlasy? Bohužel taková je realita. Podle portálu justice.cz pachatelé pohlavního zneužití odešli v minulém roce od soudu v 86 % případů jen s podmínkou (1). V předchozích letech to bylo obdobné. Chce to změnu! Podpořte ji ještě dnes svým podpisem.

Kontroloval sboristkám ochlupení a dostal jen podmínku

Mezi nimi sbormistr z Jablonce nad Nisou, který sboristky osahával po dobu 15 let, mimo jiné kontroloval desetileté dívce intimní ochlupení. Potrestán byl podmínkou a zákazem práce s dětmi na pět let. Podmínku dostal i otčím, který po dva roky opakovaně znásilňoval svou nezletilou nevlastní dceru žijící ve společné domácnosti. V odůvodnění trestu soud mimo jiné uvedl, že muž živí rodinu. Po zveřejnění případu jsem si připadala jako na začátku minulého století. Možná se situace v mysli některých opravdu nezměnila a žena a dítě jsou vnímány jako majetek živitele rodiny.

Nevíte, s kým jede vaše dítě na tábor

Dalším problémem je samotný zákaz činnosti, respektive jeho délka. Je možné jej uložit pouze po dobu 10 let. Zmíněný sborista dostal zákaz práce s dětmi na 5 let. Vzhledem k tomu, v jakém časovém rozmezí svěřené dívky pohlavně zneužíval, je možné, že své konání znovu zopakuje. Tak jako v dalších případech, například muž z Plzeňka, který to udělal již 4×. Vzhledem k průměrné délce života to klidně pachatel stihne i 6×.

Nedostatečná legislativa se postupně pod tlakem veřejnosti napravuje, ale stále zde jsou bílá místa. Kromě časově omezeného zákazu práce s dětmi je to i výmaz záznamu z rejstříku trestů po jeho odpykání. Sexuální agresor se tak může po letech prokazovat čistým trestním rejstříkem a zaměstnavatel nemá možnost ho odhalit. Ani on ani vy tedy nevíte, s kým jede vaše dítě na tábor, kdo je vede v kroužku a na tréninku.

„Pedofilie je vrozená a celoživotní, prakticky se nedá vyléčit“

Podle mého názoru je potřeba uzákonit možnost celoživotního zákazu práce s dětmi, tak jako to mají v řadě zemí, z těch sousedních např. na Slovensku či v Polsku. Se sexuálním násilím to není jako s ostatními zločiny, kde můžete svoje jednání ovládat rozumem. Zjednodušeně: v dobrém prostředí, s pevnou vůlí a s dobrým zázemím se zloděj rozhodne, že nebude krást a krást opravdu přestane. Se sexuálním násilím je to však jiné. Lékařka Džamila Stehlíková upozorňuje: „U značné části pachatelů je sexuální deviace, tzv. parafilie, tady konkrétně pedofilie, celoživotní a vrozená, prakticky se nedá vyléčit. Zakazovat pachatelům činnost s dětmi pouze na pět až deset let nedává smysl.“ V Česku však panuje nekonečná naivita. V odůvodnění jednoho rozsudku stojí, že k nižšímu trestu bylo přistoupeno v důsledku nemoci pachatele, ovšem panuje pevná důvěra, že se do 5 let vyléčí, proto je zákaz činnosti udělen pouze na 5 let. V jiném rozsudku vůbec zákaz není uložen, protože pachatel slíbil, že již nebude s dětmi pracovat. Takže zaručeno, že ho nemoc (pedofilie) nepřemůže – přestože v průběhu tří let pohlavně zneužil nejméně šest chlapců I ty boží prostoto.

„Zločiny spáchané na dětech představují jedno z nejtěžších traumat a mají často celoživotní dopad“

Přísnější ochranu požaduje i senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová. „Oběti trestných činů si zaslouží ochranu před pachateli, a to i po vynesení odsuzujícího rozsudku, zejména pokud jsou oběťmi děti. Trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti spáchané na dětech představují jedno z nejtěžších traumat a mají často celoživotní dopad. A v případě trestných činů v sexuální oblasti vůči dětem by měly být trestní sankce přísnější, včetně možnosti trvalé ochrany dětí před takovými pachateli uložením trvalého zákazu činnosti práce s dětmi,“ doplňuje Hana Kordová Marvanová.

K ní se přidává i dokumentaristka Olga Sommerová, která upozornila, že pachatelé usvědčení v rámci projektu „V síti“, dostali, jak jinak, zase jen podmínku.

Vždyť oni jsou takoví bezúhonní, jen občas sáhnou nějakému dítěti do spoďárků

Vždyť oni ti pachatelé jsou takoví bezúhonní. Platí daně a zdraví sousedy. Jen se občas neovládnou a sáhnou holčičce nebo chlapečkovi do spoďárků. No a co, vždyť dítě zůstalo po fyzické stránce celé. Přece ho nepošleme do vězení. Tak přesně tohle je cítit z odůvodnění podmínek.

Už ani jedno zneužité dítě chybou systému – podepiš petici ještě dnes

Opravdu chceme, aby se takhle někdo přezíravě choval k našim dětem a přehlížel jejich bolest. Nebo jí dokonce šel naproti tím, že nezasáhl účinně a včas? Já tedy ne. Pod každým z dětí ze zmíněných případů si můžete představit i své dcery, syny, vnoučata. Pachatelé totiž zůstávají tam venku a s čistým rejstříkem. Proto jsem iniciovala společně s Hanou Kordovou Marvanovou, Olgou Sommerovou a Džamilou Stehlíkovou Peticiza přijetí důraznějších opatření na ochranu dětí před sexuálním zneužíváním.

Podepište petici ještě dnes. Vícena webu https://uzanijedno.cz/

Petici podpořila také odbornice na danou problematiku a zmocněnkyně zvlášť zranitelných obětí Pavla Komedová, poslankyně Olga Richterová a Klára Kocmanová, poslanec Jakub Michálek a senátorka Adéla Šípová.

Petici podporují i známé osobnosti jako Ewa Farna, Barbora Hrzánová, Andrea Růžičková a další.

Přejít nahoru